Korene spoločnosti Kronospan siahajú do roku 1897, kedy v Lungötzi pri Salzburgu v Rakúsku vznikla prvá píla. Firma postupne rástla a expandovala do ďalších krajín a dnes patrí medzi najvýznamnejšie spoločnosti ponúkajúce aglomerované materiály na báze dreva. Do skupiny Kronospan v súčasnosti patria viac ako tri desiatky spoločností v Európe a Ázii. Na Slovensko Kronospan vstúpil v roku 1997 a nadviazal tak na drevársku tradíciu v regióne Prešova.
Výrobný program
Nosným programom prešovskej spoločnosti je výroba laminátových podláh, surových a laminovaných drevotrieskových dosák, obkladových panelov a lepených veľkoplošných dosák. Doplnkový sortiment tvoria surové a laminované MDF dosky, lakované HDF dosky, OSB dosky, dvere, zárubne s príslušenstvom, lišty, lamináty a ďalšie doplnky. Výhodou pre zákazníkov Kronospan-u je možnosť kombinovať dodávku rôznych druhov tovaru pri jednotlivých nákupoch, čím si šetria vlastné skladové priestory a zvyšujú efektívnosť.
Postavenie na trhu
Na Slovensku má Kronospan vedúce postavenie v predaji veľkoplošných materiálov a je jediným slovenským výrobcom laminátových plávajúcich podláh. V oblasti produktovej certifikácie firma spolupracuje s Drevárskym a nábytkárskym ústavom skúšobným v Bratislave, Výskumným ústavom drevárskym v Prahe, s inštitútom Wilhelm-Klauditz-Institut Holzforschung a s organizáciou Forest Stewardship Council (FSC). Výrobky spoločnosti spĺňajú kritériá emisnej triedy E1, ktorá zaručuje ochranu zdravia užívateľa. V auguste 2004 prešovský Kronospan získal právo používať FSC certifikát na všetky svoje výrobky. FSC certifikát zaručuje, že výrobok je vyrobený z dreva alebo obsahuje drevo z lesa, ktorý je spravovaný environmentálne správnym, sociálne prospešným a ekonomicky výnosným spôsobom.
Prínos pre región východného Slovenska
Nezanedbateľný je prínos spoločnosti pre celkový rozvoj regiónu východného Slovenska. Doteraz Kronospan na Slovensku vytvoril viac ako 400 pracovných miest. Odborníci podľa určitého kľúča odhadujú, že jedno pracovné miesto v drevárskom priemysle na seba naväzuje vytvorenie cca 8 nepriamych pracovných príležitostí. Priemerná mzda zamestnancov je približne o 30% vyššia v porovnaní s celkovou priemernou mzdou na Slovensku, a až o 40% v porovnaní s regiónom. Doterajšie investície do modernizácie technológií a ochrany životného prostredia presiahli 2 miliardy Sk a „ slovenský“ Kronospan dnes patrí medzi popredné európske závody vo výrobe drevených veľkoplošných materiálov.
V oblasti firemnej filantropie je cieľom Kronospan-u zvyšovanie kvality života občanov. Iniciovali mnohé aktivity zamerané na mladých ľudí, zvýšenie kvality vyučovacích procesov a zmysluplné trávenie voľného času. Do augusta 2004 spoločnosť Kronospan na Slovensku podporila viac ako 40 projektov a finančná hodnota týchto sponzorských darov presiahla sumu 1 300 000, -Sk.
Viac na: www.kronospan.sk
0